Dla aspirantów na wyższe stanowiska kierownicze, droga w górę drabiny korporacyjnej nie jest już tak liniowa jak kiedyś. Najnowsze badania pokazują, że niedoszli dyrektorzy najwyższego szczebla, którzy zajmują się tylko jednym obszarem funkcjonalnym, zmniejszają swoją przewagę nad konkurencją, podczas gdy ci, którzy zajmują się wieloma specjalnościami, zwiększają swoje szanse na osiągnięcie szczytu. Dziennikarz Neil Irwin przedstawia wnioski z nowych badań nad sposobami zdobywania stanowisk kierowniczych. getAbstract poleca ten artykuł wszystkim pracownikom, którzy dążą do osiągnięcia wyższych szczebli, a zwłaszcza tym, którzy mają na oku fotel prezesa.
Artykuł przetłumaczony algorytmicznie (przepraszamy za niedoskonałości) jako materiał na nasze gry biznesowe.
Take-Aways
- Ambitni pracownicy aspirujący do wyższych stanowisk kierowniczych mogą zwiększyć swoje szanse na sukces, gromadząc doświadczenie w wielu obszarach funkcjonalnych.
- Według nowego badania, zdobycie drugiej specjalizacji liczyło się tak samo jak trzy lata doświadczenia, a posiadanie czterech specjalizacji było równoznaczne z uzyskaniem elitarnego dyplomu MBA.
- Coraz powszechniejsze stają się „prace hybrydowe” – zawody, które wymagają znajomości więcej niż jednej specjalności.
- Mogą Państwo poszerzyć swoje doświadczenie zawodowe poprzez rozszerzenie działalności na obszary funkcjonalne sąsiadujące z Państwa dotychczasową wiedzą, przeskoczenie do zupełnie nieznanych obszarów lub założenie własnej firmy.
- Aby osiągnąć poziom kierowniczy, trzeba być gotowym do opuszczenia swojej strefy komfortu i uczyć się od innych.
Podsumowanie
W dzisiejszych czasach ambitni pracownicy nie mogą już liczyć na wypróbowaną i prawdziwą drogę do zdobycia wysokich stanowisk kierowniczych. Drogi do biura na najwyższym piętrze są różne, a szanse na dotarcie tam zawsze zależały od wielu znanych czynników – takich jak wykształcenie, długość życia i płeć. Jednak ostatnie badania wskazują na rosnące znaczenie mniej oczywistej cechy ścieżek kariery kadry kierowniczej najwyższego szczebla: posiadania wiedzy specjalistycznej w wielu obszarach funkcjonalnych.
„W badaniu przeprowadzonym w 2014 roku wśród 2100 dyrektorów finansowych przez Robert Half Management Resources, 85% stwierdziło, że ich rola w ciągu ostatnich trzech lat wykroczyła poza tradycyjną pracę związaną z księgowością i finansami.”
Nowe badania, oparte na danych pochodzących z prawie 500 000 profili na LinkedIn, sugerują, że pracownicy mogą zwiększyć swoje szanse na zdobycie najwyższych stanowisk kierowniczych, zdobywając doświadczenie w wielu dziedzinach biznesu – na przykład w technologii i finansach. Zdobycie drugiej specjalizacji liczyło się tak samo jak trzy lata doświadczenia, a posiadanie czterech specjalizacji dawało równowartość zdobycia elitarnego MBA.
„To, co jest najlepsze dla pracownika, który chce zdobyć szerokie doświadczenie, aby pomóc w awansie, może nie być najlepsze dla pracodawcy, który chce mieć głęboko doświadczonych ludzi na każdym stanowisku”.
Najwyższa kadra kierownicza zdobyła swoje doświadczenie w różnych dziedzinach na wiele sposobów. Niektórzy rozszerzyli swoją działalność na obszary funkcjonalne, które przylegały do ich dotychczasowych specjalizacji. Inni uczyli się poprzez przedsiębiorczość, utrzymując ścisłe zaangażowanie w wielu obszarach funkcjonalnych. Jeszcze inni przeszli do różnych specjalności w jednej dużej firmie lub w kilku firmach w jednej branży.
„Zmiana branży ma negatywną korelację z sukcesem firmy, co może świadczyć o tym, jak ważne jest budowanie relacji i doświadczeń w danej branży”.
Nie tylko kadra kierownicza czerpie korzyści z poszerzania swojej wiedzy. Wielofunkcyjność ścieżek kariery kadry kierowniczej odzwierciedla ogólny trend w pracy. Wiele zawodów wymaga znajomości wielu dziedzin, np. kierownik operacyjny, który musi rozumieć strategię marketingową, zarządzanie łańcuchem dostaw i IT. Powszechne stają się zawody hybrydowe, czyli takie, które wymagają umiejętności w dwóch lub więcej specjalnościach.
Wielofunkcyjne ścieżki kariery wymagają odważnych posunięć i wskazują na znaczenie pewnych cech osobistych: gotowości do pracy poza strefami komfortu, podejmowania wyzwań w nieznanych obszarach oraz uczenia się od innych, aby skrócić krzywe uczenia się. Zapewnienie sobie najwyższego stanowiska kierowniczego może nie być rzeczą pewną, ale pracownicy, którzy rozwiną te cechy, zwiększają swoje szanse na sukces na całej drodze.
O autorze
Neil Irwin jest starszym korespondentem ekonomicznym w The New York Times i autorem bestsellera The Alchemists: Three Central Bankers and a World on Fire.