Mark Zuckerberg, miliarder i dyrektor generalny Facebooka, jest prawdopodobnie najsłynniejszym na świecie absolwentem szkoły wyższej. Uniwersytet Harvarda, najbardziej prestiżowa uczelnia w Ameryce i alma mater Zuckerberga, zaprosił go do powrotu na kampus, od którego kiedyś stronił, aby wygłosić przemówienie inauguracyjne dla absolwentów rocznika 2017. Zuckerberg emanuje pewnością siebie, próbując zainspirować słuchaczy bezczelnym idealizmem. getAbstract poleca jego rady neofitom rozpoczynającym karierę i wszystkim, którzy szukają wyższego celu.
Artykuł przetłumaczony algorytmicznie (przepraszamy za niedoskonałości) jako materiał na nasze gry biznesowe.
Take-Aways
- Aby rozwiązać światowe wyzwania, wszyscy ludzie muszą mieć wyższe poczucie celu.
- Niestety, gdy technologia likwiduje miejsca pracy i słabnie przynależność do społeczności, morale jest niskie. Ale millenialsi mogą stworzyć nowe poczucie celu na trzy sposoby.
- Po pierwsze, zidentyfikować problemy definiujące pokolenie, takie jak zmiany klimatyczne. Rozwiązania takich problemów pojawiają się stopniowo, ale jeżeli mają Państwo wizję lepszego świata, proszę ją rozgłaszać i gromadzić innych wokół sprawy.
- Po drugie, rozszerzenie równości na wszystkich poprzez zdefiniowanie „nowej umowy społecznej”. Promować społeczeństwo, które sprzyja przedsiębiorczości i chroni innowatorów, którzy ryzykują porażkę.
- Po trzecie, budować globalną społeczność. Wpojenie wszystkim ludziom wyższego poczucia celu zaczyna się od kultywowania społeczności na poziomie lokalnym, oddolnym.
Podsumowanie
Millenialsi intuicyjnie poszukują celu. Ale aby rozwiązać przyszłe wyzwania świata, wszyscy ludzie muszą podzielać to poczucie celu. Niestety, w czasach, gdy technologia likwiduje pracę, a członkostwo w społecznościach się kurczy, morale jest niskie. Może Pan wierzyć, że ktoś inny rozwiąże problemy społeczeństwa, ale jeżeli ma Pan wizję lepszego świata, to na Panu spoczywa obowiązek zrealizowania tego marzenia, przekazania swojej wizji i zmobilizowania innych do przyłączenia się do Pana sprawy. Proszę budować odnowione poczucie celu na trzy sposoby:
„Podejmowanie dużych, znaczących projektów” – Kiedy poprzednie pokolenia stawały przed wyzwaniami, łączyły się, aby umieścić człowieka na Księżycu, zbudować tamę Hoovera i zlikwidować polio. Podobnie dzisiejsze młode pokolenie musi współpracować, aby stawić czoła najważniejszym problemom, takim jak rozwiązanie problemu zmian klimatycznych, cyfryzacja systemów głosowania i personalizacja edukacji. Jednak pojedynczy wizjonerski lider nie znajduje odpowiedzi na nierozerwalne wyzwanie w mgnieniu oka. Pomysły rozwijają się raczej z czasem, przy dużym nakładzie pracy. Kiedy pionierzy realizują złożone, idealistyczne projekty, nieuchronnie spotykają się z powszechną krytyką, ale proszę nie pozwolić, aby niechętni im ludzie zniechęcili Państwa do rozpoczęcia działań.
Zdefiniować na nowo „równość, aby każdy miał swobodę dążenia do … celu” – Z każdym pokoleniem definicja „równości” poszerza się dzięki zmianom społecznym, takim jak New Deal i ruch praw obywatelskich. Millenialsi mogą rozszerzyć równość, definiując „nową umowę społeczną”. Współczesne społeczeństwo nagradza sukces, ale oferuje niewielkie wsparcie tym, którzy próbują nowych pomysłów i ponoszą porażki. Przedsiębiorcy nie będą pracować nad pomysłami zmieniającymi świat, jeśli będą się bali utraty domu lub jeśli będą mieli trudności z utrzymaniem rodziny. Stworzenie sieci bezpieczeństwa socjalnego, obejmującej na przykład uniwersalny dochód podstawowy, przystępną opiekę nad dziećmi i elastyczną opiekę zdrowotną, jest niezbędne do stworzenia środowiska sprzyjającego przedsiębiorczości. Takie inicjatywy nie są tanie, ale ludzie zamożni powinni wziąć na siebie koszty. Dawanie wszystkim ludziom szansy na realizację ich marzeń przynosi korzyści wszystkim.
Budowanie „wspólnoty na całym świecie” – Millenialsi identyfikują się jako „obywatele świata” i rozumieją, że rozwiązanie problemów naszej planety wymaga zjednoczenia ludzkości jako globalnej społeczności. Niestety, siły „autorytaryzmu, izolacjonizmu i nacjonalizmu” próbują stłumić swobodny przepływ idei, handlu i imigracji. Stworzenie globalnej społeczności i zbiorowego wyższego poczucia celu zaczyna się od połączenia na poziomie lokalnym, oddolnym.
O prelegencie
Przedsiębiorca internetowy Mark Zuckerberg jest współzałożycielem, dyrektorem generalnym i prezesem Facebooka.