Z przyjemnością informujemy, że wg. Rankingu Firm Szkoleniowych jesteśmy drugą najlepszą firmą szkoleniową w Polsce. Dziękujemy Państwu – naszym Klientom.
Wszystkie nasze gry realizujemy online i na salach szkoleniowych. Dlaczego warto poznać bliżej nasze gry menedżerskie i symulacje projektowe? Jest 13 powodów.
Gry menedżerskie odzwierciedlające kluczowe realia biznesu i projektów
- Projektujemy gry i symulacje na indywidualne zamówienie – możemy odzwierciedlić realia zarządzania zespołami, rynkiem i projektami w Państwa firmie.
- Grupa graczy zarządza wszystkimi elementami i działaniami jakie są potrzebne do realizacji projektu: wyznacza cele i harmonogramy, planuje budżet, przewiduje ryzyka i zmiany, dzieli zadania i optymalizuje czas realizacji projektu… (jeśli szukasz gry dot. strategii, przywództwa, produkcji, negocjacji… – zajrzyj do innych zakładek w górnym menu)
- Gry – tak jak realny projekt – są dynamiczne i pełne niespodzianek. Sytuacja zmienia się z tygodnia na tydzień. Budżet zostaje okrojony, podwykonawca zawala, pojawiają się ryzyka i niespodzianki. Zespół musi się z nimi zmierzyć, mieć plany awaryjne a jednocześnie dbać o harmonogram prac.
- Gry menedżerskie, poza tzw. elementami twardymi (plan, budżet, mierniki), poruszają również tematy miękkie: zarządzanie zespołem, komunikacja w projekcie, rola lidera, motywowanie itp.
- Zmienność akcji i jej duża dynamika powodują że gra jest ciekawa i mocno wciągająca.
- Symulacje nie opierają się o elementy losowe – uczestnicy są kreatorami większości sytuacji.
Trenerzy – doświadczeni menedżerowie zespołów, firm i projektów
- Wszyscy nasi trenerzy prowadzący symulacje mają doświadczenie w zarządzaniu dużymi, wieloletnimi projektami, w polskich firmach i międzynarodowych korporacjach. Zarządzali takimi przedsięwzięciami jak przejęcia spółek, restrukturyzacje, otwieranie zagranicznych oddziałów spółek czy… wyprawa na Biegun Południowy.
- Gry menedżerskie prowadzą wyłącznie nasi stali trenerzy, którzy przechodzą co roku szereg szkoleń podnoszących ich kwalifikacje.
- Nasi trenerzy to osobowości. Niemal każdy z nich, poza pracą menedżera i trenera, ma też drugą twarz: alpinisty, żeglarza, albo naukowca. Prowadząc gry menedżerskie, wykorzystują swoje hobby do wzbogacania metodyki zajęć.
Pozwalamy zrozumieć, poczuć i zapamiętać
- Gry menedżerskie sprawiają, że uczestnicy zapamiętują trwale do 80% przekazywanej wiedzy, jednocześnie dobrze ją rozumiejąc. To wskaźnik nieosiągalny przy użyciu innych metod.
- Symulacje pozwalają zrozumieć złożone zjawiska i pojęcia, które trudno przekazać w książce czy na wykładzie, np. zasady obiegu pieniądza w firmie, płynność finansową itp.
- Gry to jedyna metoda, w której uczestnicy mogą podejmować decyzję i na żywo obserwować ich skutki. Wszystkie błędy jakie popełnią i sukcesy, które osiągną, będą miały doskonałą wartość edukacyjną.
- Udział w grze jest niezwykle emocjonujący. Dzięki temu grupy są jeszcze bardziej zaangażowane i trwałej zapamiętują wnioski z zajęć. Są tak „wciągnięci”, że najczęściej nie chcą opuszczać stanowiska pracy nawet podczas przerwy obiadowej.