Lawrence A. Cunningham kibicuje Warrenowi Buffettowi i Berkshire Hathaway w książce, która być może powinna być artykułem w magazynie. Wyjaśnia, że założyciele Berkshire trzymali się podstawowych wartości i zasad, i stworzyli silną kulturę, która powinna przetrwać odejście Buffetta, a nawet jego następców. Ci, którzy szukają tajemnic sukcesu Berkshire i Buffetta, dostaną to, czego potrzebują ze wstępu i ostatniego rozdziału, i mogą pominąć szczegółową historię przejęć Berkshire. Choć nigdy nie padają słowa zniechęcające, getAbstract poleca tę niemal hagiografię inwestorom i liderom, którzy chcą zagłębić się w myśli Buffetta i historię firmy.

Artykuł  przetłumaczony algorytmicznie (przepraszamy za niedoskonałości) jako materiał na nasze gry biznesowe.

Take-Aways

  • Berkshire Hathaway, holding parasolowy Warrena Buffetta, przetrwał, ponieważ jego interesariusze szanują jego wartości i kulturę.
  • Akcjonariusze zachowują swoje akcje przez dziesięciolecia, chociaż firma nie wypłaca dywidendy od 1967 roku.
  • Berkshire kupuje długoterminowo; wybiera dobrze zarządzane firmy z kluczowych branż, utrzymuje kierownictwo i nie angażuje się w prowadzenie biznesu.
  • Nabywane firmy mają niskie zadłużenie, wyjątkowe zarządzanie i ścisłą kontrolę kosztów.
  • Spółki zależne działają zazwyczaj w „rudymentarnych”, podstawowych branżach – nuda bije ekscytację.
  • Wspólne wartości Berkshire to oszczędność, ciężka praca, uczciwość, przedsiębiorczość i dyscyplina w trzymaniu się podstawowej działalności.
  • Centrala Berkshire zatrudnia tylko kilkanaście osób, które nadzorują firmę o wartości 300 miliardów dolarów, zatrudniającą ponad 300 000 pracowników.
  • Warren Buffett kontroluje „alokację kapitału” i pilnie strzeże reputacji Berkshire.
  • Buffett bezpośrednio i bezwzględnie rozprawia się z naruszeniami wartości Berkshire Hathaway.
  • Nikt nie jest w stanie zastąpić Warrena Buffetta, ale jego rozwój i kształtowanie kultury Berkshire pozwoli jej prosperować po zakończeniu jego kadencji.

Podsumowanie

Ciężka praca, dyscyplina, strategia i podstawowe wartości
Warren Buffett kupił Berkshire Hathaway prawie przez przypadek; był to dla niego zły interes i pozostał taki przez wiele lat. Jednak dzięki ciężkiej pracy, dyscyplinie, bezsensownej strategii przejęć i niezachwianemu przestrzeganiu podstawowych wartości, Buffett uczynił z Berkshire jedną z największych i najbardziej udanych firm w historii.

„Sposób Berkshire polega na tym, że decyzje o przejęciach podejmuje się tylko raz, decydując, czy kupić, czy nie. Poszukuje firm o sprawdzonej rentowności, z doskonałym zarządzaniem i dobrym zwrotem z niewykorzystanego kapitału własnego.”
Buffett dokonuje transakcji nabycia prostych przedsiębiorstw, które rozumie. Unika technologii i blichtru. Preferuje dobrze zarządzane, rentowne firmy, które podzielają jego wartości. Berkshire szuka firm, które mądrze wydają i inwestują, mają „niewykorzystany kapitał własny” i cieszą się „trwałą przewagą konkurencyjną, czyli fosą”. Jeżeli Państwa fosa to najniższe koszty w branży lub określona pozycja w górnej części rynku, Berkshire może być zainteresowany. Jeśli dobrze się prowadzi i zarządza, wykazuje się uczciwością i osiąga zyski w fundamentalnym biznesie, jest się materiałem dla Berkshire.

„Pomimo tego, że Berkshire jest ogromną korporacją publiczną, charakter akcjonariatu Berkshire jest partnerski”.
Jeżeli zainteresują Państwo Buffetta, otrzymają Państwo jednorazową, uczciwą i nie podlegającą negocjacjom ofertę. Jeżeli Berkshire przejmie Państwa firmę, będą się Państwo cieszyć niezrównaną autonomią w prowadzeniu biznesu i pracą na całe życie – tak długo, jak długo nie naruszą Państwo wartości Berkshire lub nie zaszkodzą jego reputacji. Filie Berkshire cieszą się spokojem. Utrzymuje i wspiera swoje firmy bezterminowo – najprawdopodobniej przez kolejne dziesięciolecia.

Początki
Początkowo Buffett żałował, że nie trafił na Berkshire Hathaway. Kosztowało go to stratę fortuny. Młody człowiek z zamiłowaniem do niedowartościowanych firm, wyciągnął wiele wniosków z początków swojej pracy w Berkshire – wówczas krajowej firmie tekstylnej w branży, która musiała stawić czoła rosnącej presji ze strony zagranicznych producentów. Był rok 1965 i Buffett nie poznał jeszcze swojego życiowego partnera biznesowego Charlesa Mungera, który przez następne pół wieku pomagał kształtować strategię, wartości i kulturę Berkshire.

„Aby firma mogła zostać zakwalifikowana jako inwestycja Berkshire, niezależnie od tego, czy chodzi o spółkę zależną czy inwestycyjną, musi mieć fosę, czyli coś, co zapewni jej trwałą rentowność”.
Po tym, jak nauczył się, czego „nie robić”, nabywając Berkshire, Buffett zyskał mądrość dzięki trzem kluczowym transakcjom z lat 70. Kupując See’s Candies za cenę znacznie niższą od wartości rynkowej, Buffett i Munger nauczyli się, że trwałość – mają „50-letnią perspektywę” co do posiadania nabywanych firm – jest cenna dla sprzedających. Szczególnie dotyczyło to właścicieli firm rodzinnych, zbudowanych dzięki dziesiątkom lat ciężkiej pracy.

„Właściciele firm nie sprzedają Berkshire (a Berkshire nie kupuje firm), jeżeli nie zgadzają się z normami i standardami firmy”.
W 1973 roku Berkshire celowo zapłacił więcej niż wynosiła uczciwa wartość rynkowa za swój kolejny nabytek, Wesco. Po tym, jak Buffett przekonał Wesco, aby nie łączyło się z rywalem, wartość akcji Wesco spadła. Berkshire mógł mieć firmę z rabatem, ale Munger i Buffett uznali, że byłoby to nieuczciwe. Zapłacili około 35% więcej, co pomogło im zbudować reputację firmy uczciwej i rzetelnej.

„Nie ma spotkań w centrali, nie ma budżetowania ani planowania. Nie ma korporacyjnej biurokracji”.
W 1976 roku Buffett i Munger kupili The Buffalo News bez większych badań i poszukiwań. Zespół dostrzegł szansę na posiadanie dominującej gazety w Buffalo i działał szybko, z szybkością, która w kolejnych latach stała się sposobem Berkshire. Konkurencyjna gazeta, The Buffalo Courier-Express, pozwała Berkshire, twierdząc, że nowi właściciele są bezwzględnymi monopolistami, chcącymi zniszczyć The Courier za pomocą nielegalnych taktyk. Buffett przegrał w sądzie, ale wygrał w apelacji.

„Wolimy ponosić widoczne koszty kilku złych decyzji niż ponosić wiele niewidocznych kosztów, które wynikają z decyzji podejmowanych zbyt wolno – lub wcale – z powodu tłamszącej biurokracji.”
Wczesne przejęcia Buffetta i Mungera ukształtowały wartości i zasady Berkshire Hathaway. „Cechy Berkshire, choć niekoniecznie wszechobecne w każdej filii, razem tworzą kulturę Berkshire, której kształt nadaje ton na szczycie”.

Zróżnicowani, ale połączeni
Obecnie Berkshire kontroluje lub jest znaczącym inwestorem w setkach firm w Stanach Zjednoczonych i innych krajach. Jej udziały obejmują biżuterię, symulatory lotu, ubezpieczenia i żywność. Wartość spółek zależnych wynosi od milionów dolarów do ponad 45 miliardów dolarów, a liczba pracowników od kilkudziesięciu do wielu tysięcy. Podczas gdy filie Berkshire są w większości amerykańskie, jego globalny zasięg obejmuje ponad 300 000 pracowników, ogromne łańcuchy dostaw i klientów na całym świecie.

„Nie znajdą tu Państwo tutoriali dotyczących schematów organizacyjnych, przeglądów budżetowych, prezentacji, spotkań z klientami, ofert handlowych, zarządzania zasobami ludzkimi, analizy wartości bieżącej czy innych podstawowych elementów szkoły biznesu. Berkshire nie stosuje żadnego z tych narzędzi”.
Podstawową zasadą jest autonomia – ani Buffett, ani żaden inny członek zarządu korporacji nie angażuje się w działalność filii. Berkshire nie ma rozbudowanych planów korporacyjnych ani spotkań; liderzy spółek zależnych mogą nigdy nie odwiedzać centrali ani nie spotykać się. Organizacja trzyma się razem dzięki wspólnym wartościom i silnej kulturze korporacyjnej.

„Firma znana z uczciwości – traktująca dostawców, pracowników i klientów w taki sposób, w jaki sama chciałaby być traktowana, gdyby pozycje były odwrócone – zazwyczaj zyskuje większe zainteresowanie i współpracę wśród tych grup niż rywale, którzy są przecinakami”.
Kultura Berkshire jest zbudowana na wspólnych cechach i wartościach – ustalonych od góry – które przenikają do jej oddziałów. Nacisk na długą perspektywę rozciąga się na zarząd, który pobiera niewielkie wynagrodzenie, ale kupuje akcje i je utrzymuje. Zasada ta dotyczy również większości akcjonariuszy, wśród których Berkshire cieszy się wyjątkowo niskim wskaźnikiem rotacji. Większość posiada swoje akcje przez dziesiątki lat lub dłużej, mimo że Berkshire nie wypłaca dywidendy od 1967 roku.

„Charakter pracowników jest kluczem do zbudowania firmy”.
Buffett traktuje swoich menedżerów jak właścicieli i oczekuje od nich przestrzegania wartości Berkshire. Przejęte firmy mają niskie zadłużenie, wyjątkowe zarządzanie i ścisłą kontrolę kosztów. Buffett radzi swoim kierownikom, aby nigdy nie robili niczego, czego nie chcieliby, aby wrogi pisarz wydrukował w gazecie.

Chociaż spółki zależne cieszą się niemal nieograniczoną swobodą, Buffett nie będzie narażał na szwank reputacji, którą firma zdobywała przez wiele lat. Utrzymanie uczciwości i dobrej reputacji wymaga od firm Berkshire dobrego i sprawiedliwego traktowania pracowników, dostawców i klientów – co jest trudnym wyczynem w wysoce zdecentralizowanej organizacji, której łańcuchy dostaw przecinają cały świat. Korzyści dla reputacji znacznie przewyższają potencjalne niewykorzystane możliwości krótkoterminowe.

Wartości Berkshire
Chociaż każda spółka zależna może mieć tylko kilka charakterystycznych cech, wszystkie dzielą podstawowe wartości Berkshire. Po przejęciu, Berkshire wzmacnia swoje wartości poprzez wzorowe zachowanie; generalnie, filie z czasem stają się bardziej podobne do Berkshire. Gdy lider narusza wartości korporacyjne lub szkodzi reputacji, topór spada szybko.

„Po latach intensywnego definiowania, poprzez słowa, czyny i szkolenia, Buffett zinstytucjonalizował postawy i praktyki Berkshire tak, że są one w stanie przetrwać jeszcze długo po jego odejściu”.
Buffett i Berkshire nie mają litości dla braku uczciwości, nawet dla szanowanych członków kierownictwa. Weźmy pod uwagę Davida Sokoła, którego wyczyny jako lidera Berkshire praktycznie zapewniły mu stanowisko prezesa po Buffettcie. Jego upadek był szybki i ostateczny, gdy kupił akcje pewnej firmy, zanim polecił ją Buffettowi jako cel przejęcia. Buffett starannie wybiera liderów i obdarza ich pełnym zaufaniem. Jego kadra kierownicza nigdy nie sprawdziłaby, czy taki lider jak Sokol może mieć konflikt interesów, jak on to zrobił. To pozostawia Berkshire bezbronnym, ale Buffett uważa, że wartości nic nie znaczą, jeżeli porzuca się je dla wygody.

„Menedżerowie mają wolną rękę, ale opiera się ona na świadomej zgodzie i zdobytym zaufaniu; naruszenia dają podstawę do odwołania, łącznie ze zmianą prezesa. Berkshire jest bezwzględny w kwestii etyki”.
Naucza, że każda firma, która ma nadzieję na długotrwałe utrzymanie się na rynku, powinna przyjąć reputację jako wartość podstawową. Liderzy stoją przed ciągłymi pokusami. Lekceważenie wartości może przynieść korzyści w krótkim czasie, ale odzyskanie wiarygodności może zająć lata.

Integralność
Spółka zależna Berkshire, Clayton Homes, produkująca domy mobilne, cieszy się najlepszą reputacją w swojej branży. Jeszcze przed kryzysem finansowym Clayton odmówił udzielenia nieodpowiedzialnych pożyczek niewykwalifikowanym nabywcom. Kosztowało to firmę miliony w postaci utraconych opłat i odsetek. Clayton uniknął jednak katastrofy, jaka spotkała jego branżę w czasie kryzysu. Z czwartego miejsca w branży awansował na pierwsze, wykorzystując swoją przewagę do przejęcia i modernizacji mniej pryncypialnych konkurentów. Clayton jest przykładem zaangażowania Berkshire w robienie tego, co właściwe, jako przewagi biznesowej.

„Uczciwość jest nie tylko cnotą moralną, ale i wartością biznesową”.
Przez ponad 100 lat firma farbiarska Benjamin Moore utrzymywała zaangażowanie w jakość, bezpieczeństwo, świadomość ekologiczną, wyłączność i wsparcie dla swoich tysięcy niezależnych dealerów farb. Po recesji w 2008 roku firma odeszła od swoich zasad i zawarła umowy z dużymi detalistami, które osłabiły jej partnerów handlowych. Buffett zastąpił dyrektora generalnego i przywrócił firmie jej wartości założycielskie, nawet kosztem krótkoterminowych przychodów i zysków. Prawie całkowita autonomia pozwoliła firmie Benjamin Moore na odejście od wartości Berkshire, ale szybka reakcja Buffetta pokazała, że Berkshire przywiązuje wagę do reputacji.

Podstawowe wartości Berkshire
Do podstawowych wartości Berkshire należą:

„Oszczędność – założyciele firmy Geico założyli ją, aby zapewnić tańsze ubezpieczenia dla pracowników rządowych i personelu wojskowego. Firma nie posiadała sił sprzedaży; zobowiązała się do utrzymania kosztów na niskim poziomie poprzez przyjmowanie starannie sprawdzonych, mało ryzykownych ubezpieczonych oraz szybkie i uczciwe zaspokajanie roszczeń. Firma szybko się rozwijała, ale później rozluźniła swoje standardy i została złapana na zobowiązaniach, które w 1975 roku prawie doprowadziły ją do bankructwa. W 1976 roku Buffett kupił niewielki udział. Dziś Berkshire jest w pełni właścicielem Geico, które zajmuje pozycję numer dwa w branży ubezpieczeń samochodowych. Klienci chwalą jej uczciwość i rzetelność. Firma jest również wyrazicielem zasad Berkshire: gospodarności, oszczędności i kontroli kosztów. Wiele spółek zależnych Berkshire działa po najniższych kosztach i oferuje najniższe ceny w swoich branżach.
Rodzina – Kwestie sukcesji i podatki spadkowe zagrażają „firmom rodzinnym” w miarę starzenia się ich założycieli. Wartości Berkshire przemawiają do tych firm; często przejmuje je za mniej niż wartość rynkowa. Autonomia i trwałość Berkshire oznacza, że następcy mogą znaleźć długoterminowe bezpieczne schronienie i prowadzić firmę z tym samym zarządem i pracownikami. Firmy rodzinne poszukują Buffetta, ponieważ traktuje on spółki zależne jak członków dalszej rodziny.
Przedsiębiorczość – wiele firm z Berkshire założyli przedsiębiorcy z niewielką ilością pieniędzy, ale z dużą dozą determinacji i oszczędności. Buffett uwielbia zyskowne firmy, które mają za sobą historię „bootstrapu”.
Autonomia – Pozwolenie kompetentnym liderom na prowadzenie swoich firm jest nieodłącznym elementem wartości Berkshire. W rzadkich przypadkach, gdy Buffett się wtrącał – na przykład, gdy namówił Geico do wejścia w biznes kart kredytowych wbrew lepszemu osądowi jej liderów – wyniki okazały się katastrofalne.
Podstawowe branże – Buffett i Berkshire inwestują w stare, podstawowe branże, sprawdzone przez dziesięciolecia lub stulecia, które przetrwają kolejne dziesięciolecia. Te branże – energia, transport, produkcja, żywność i ubezpieczenia – dostarczają podstawowych produktów i wiążą się z mniejszym ryzykiem niż nowe branże, takie jak technologie informacyjne. Berkshire przedkłada prostotę nad złożoność i przedkłada nie tracenie pieniędzy nad perspektywę ich zarabiania. Buffett preferuje trzymanie się tego, co robi się dobrze, a nie wchodzenie w seksowne lub bardziej ekscytujące linie biznesowe. Na przykład Shaw Industries zaimponowała Buffettowi lekcjami, które wzięła sobie do serca po odejściu od swojej podstawowej pozycji taniego producenta dywanów. Shaw stracił miliony po rozszerzeniu działalności na handel detaliczny i marki własne, a następnie powrócił do podstaw. Dziś Shaw może pochwalić się roczną sprzedażą na poziomie ponad 4 miliardów dolarów.
Na zawsze razem – Berkshire kupuje na długi czas. Niechętnie sprzedaje lub pozbywa się nabytków – nigdy. Stosuje tę zasadę w odniesieniu do firm wchodzących w skład innych grup holdingowych, które nabywa. W 2008 roku Berkshire nabył Marmon Group, która obejmowała imperium różnorodnych firm. Większość sądziła, że Marmon rozpadnie się wraz ze śmiercią lub przejściem na emeryturę jego założycieli, a jednak firma utrzymała się i przez lata dobrze prosperowała, w dużej mierze dzięki wartościom i kulturze Berkshire, jakie zaszczepili jej pierwotni liderzy. W ramach Berkshire, Marmon nadal odnosi sukcesy i jest symbolem prawdopodobnego sukcesu firmy macierzystej po odejściu Buffetta.
Trwały sukces
Wartości Berkshire i siła jego kultury mają szansę utrzymać firmę w całości, gdy legendarny prezes, prezydent i dyrektor generalny przejdzie na emeryturę lub umrze. Podobnie jak w firmach, w które Berkshire inwestuje – takich jak Coca-Cola, Heinz czy USG – solidna kultura przetrwa prezesów. Buffett ma wielu potencjalnych następców, a wielu z nich już prowadzi wielomiliardowe firmy lub konglomeraty zdecentralizowanych firm, podobnie jak Berkshire.

„Wartość biznesowa uczciwości rośnie przez lata, ale może zniknąć w ciągu kilku dni”.
Następca Buffetta mógłby skorzystać ze skopiowania strategii Johna Nicholsa, który został następcą założyciela Marmon Group. Zorganizował on dziesiątki swoich firm w 10 sektorów i wyznaczył prezesów do ich nadzorowania.

Ktokolwiek zastąpi Buffetta, będzie musiał zmierzyć się z wyzwaniami związanymi z utrzymaniem firmy w całości. Mniejszościowe, ale aktywne grupy akcjonariuszy, którzy chcą dywidendy lub wolą zlikwidować niektóre spółki zależne, aby uzyskać zyski, będą walczyć z tradycjonalistami, którzy chcą zachować kulturę i ogólną strukturę. Aby zwyciężyć, tradycjonaliści mogą być zmuszeni do przejęcia firmy w ręce prywatne.

O autorze

Lawrence A. Cunningham, profesor George Washington University, jest ekspertem akademickim w dziedzinie Warrena Buffetta i Berkshire Hathaway.

Rate this post