Lider biznesu Alex Malley, prezes CPA Australia, oferuje podstawowe szkolenie dla młodych ludzi na początku ich kariery. Malley dzieli się cennymi radami dotyczącymi nawiązywania kontaktów, pisania życiorysu, przeprowadzania rozmów kwalifikacyjnych, odnajdywania swojej pasji, uczenia się radzenia sobie z porażką i stawania się liderem. Niektóre z jego porad są ogólne: Być sobą, mieć pewny uścisk dłoni, wyznaczać cele. Ale jego przesłanie jest o wiele bardziej indywidualne i prowokacyjne: „Nic wielkiego nie przychodzi łatwo”, mówi. Prawdziwym celem kariery biznesowej jest rozwój – rozciąganie siebie – a rozwija się go poprzez zmagania i wyzwania. Malley przekonuje, że gdy lubi się swoją pracę i współpracowników oraz osiąga się pewien poziom komfortu, czas poszukać czegoś innego. Niestety, większość swoich rad Malley przedstawia jako abstrakcyjne instrukcje, a czytelnicy mogą sobie życzyć, aby dla zilustrowania swoich koncepcji podawał więcej historii z własnego doświadczenia. Niemniej jednak getAbstract gorąco poleca to obszerne kompendium wiedzy o karierze młodym profesjonalistom rozpoczynającym lub zmieniającym swoją karierę.

Streszczenie zostało przetłumaczone maszynowo (przepraszamy za niedoskonałości tłumaczenia) jako materiał na nasze gry menedżerskie.

Take-Aways

  • Umiejętność bycia sobą jest podstawą sukcesu.
  • Należy znaleźć cel, do którego dąży się z pasją.
  • Nawiązać kontakty w życiu codziennym i w mediach społecznościowych; zacząć jeszcze na studiach.
  • Być autentycznym – nigdy nie próbować przerabiać siebie, aby dopasować się do oczekiwań innych.
  • Zbudować zapas pewności siebie, aby móc z niego korzystać w trudnych okolicznościach.
  • W nowej pracy najważniejszym priorytetem jest poznanie swoich współpracowników i kolegów.
  • Zdobycie szacunku jest ważniejsze niż zdobycie popularności.
  • Proszę dwa razy przeczytać swój życiorys i list motywacyjny.
  • Nie należy rezygnować z pracy, ponieważ się jej nie lubi.
  • Czuć się komfortowo w pracy może być znakiem, że czas przejść dalej.

Podsumowanie

„Wielkie życie”
Młodzi ludzie oczekują przejścia ze studiów do kariery zawodowej z mieszaniną podniecenia i niepokoju. Wiedzą, że mogą napotkać wiele trudnych doświadczeń. Zamiast obawiać się tych trudności, należy je przyjąć – są one kluczem do budowania wielkiego życia. Nie uda się Państwu nigdzie uciec przed porażką, błędami, odrzuceniem lub innymi przeciwnościami. Proszę traktować trudności jako katalizatory wzrostu. Dają one możliwość zdobycia nowych umiejętności, wzmocnienia odporności i zwiększenia pewności siebie. Aby osiągnąć swoje cele, należy wyjść ze strefy komfortu i zastąpić strach pasją, autentycznością, pewnością siebie i cierpliwością.

Najpierw rzeczy pierwsze
Jeżeli są Państwo jeszcze na studiach, priorytetem jest ich ukończenie. Proszę wyrobić w sobie nawyk kończenia zadań, których się Państwo podejmują, na całe życie. W szkole zasada ta odnosi się do kończenia poszczególnych kursów i do ukończenia studiów. Zamiast próbować kursów i porzucać je, jeżeli się nie spodobają, należy starannie wybrać studia, które są zgodne z Państwa celami zawodowymi. Wiedza, którą zdobędą Państwo w szkole, jest kluczowa dla rozwoju Państwa pewności siebie. Proszę opracować plan dnia z odpowiednią ilością czasu na naukę. Należy stworzyć środowisko odpowiednie dla Państwa stylu nauki – jeżeli hałas i aktywność rozpraszają Państwa, proszę znaleźć ciche miejsce. Proszę nie zapominać, że życie studenckie oferuje wiele możliwości rozwoju i zdobywania umiejętności poza zajęciami. Można zdobyć cenne doświadczenie i wiedzę, uprawiając sport, pracując jako wolontariusz lub pisząc do gazety studenckiej.

Marzenia
Jak powinno wyglądać Pana marzenie o życiu? Jeśli nie wiedzą Państwo, proszę zacząć się zastanawiać; marzenie to nie tylko przyjemna zaduma – to poszukiwanie, wezwanie do przygody. Pamiętanie o swoim marzeniu podtrzymuje Pana na duchu w obliczu przeciwności losu. Jeżeli potrzebuje Pan inspiracji, aby znaleźć swoje marzenie, proszę zbadać swoje zainteresowania i pasje. Proszę zbadać świat wokół siebie – zajrzeć na strony internetowe lub przejrzeć wiadomości. Wzmocnić swoje postanowienie poprzez wizualizację tego, jak będzie wyglądało spełnienie marzenia. To pomoże Państwu dostrzec możliwości realizacji swoich aspiracji.

„Praca w trudnych sytuacjach buduje wiarę w siebie, a ta staje się fundamentem przywództwa”.
Osiągnięcie marzeń wymaga dużo czasu i dużo potu. Proszę podzielić swoje długoterminowe cele na mniejsze, które można zrealizować w krótkim czasie. Zapisać każdy cel i umieścić go w widocznym miejscu. Pracując nad mniejszymi celami, wyrabia się w sobie dyscyplinę, dzięki której można osiągnąć swoje ogólne marzenie. Nie należy bać się szukać pomocy. Nawet znany ekspert w swojej dziedzinie może być skłonny do udzielenia porady.

Być wiernym sobie
Najważniejszą rzeczą, jaką wnosi Pan do swoich poszukiwań, jest Pan sam. Państwa osobista, niepowtarzalna kombinacja wiedzy, talentu i doświadczenia jest Państwa najsilniejszym narzędziem do realizacji marzeń. Proszę zawsze być wiernym sobie. Niezależnie od tego, czy szukają Państwo pracy, pracują w zespole, czy też przyjmują rolę lidera, proszę być autentycznym – nigdy nie próbować przerabiać siebie tak, aby dopasować się do oczekiwań innych. Proszę podkreślać swoje unikalne, pozytywne cechy i znaleźć wkład, który tylko Pan może wnieść. Bycie autentycznym pomoże Państwu zdobyć szacunek i zaufanie innych, które są niezbędne dla Państwa sukcesu.

„Podróż do swoich marzeń prawdopodobnie zabierze Pana w nieznaną stratosferę, poza strefę komfortu, a może nawet zmusi do podjęcia działań, które są dla Pana nienaturalne”.
Musi Pan poznać swoje autentyczne „ja”. Zastanowić się nad tym, co Pan rozumie o sobie. Jakie są Pani mocne strony? Słabe strony? Pana pasje? Odkryć swoje prawdziwe ja poprzez doświadczenia, dobre i złe. Proszę przeanalizować, jak Pan reaguje na każdą inną sytuację, aby poznać swój charakter. Im więcej będzie Pani miała doświadczeń, tym bardziej będzie Pani wnikliwa. Proszę zacząć swoją podróż w poszukiwaniu siebie od wymienienia swoich trzech najlepszych cech i trzech obszarów, w których musi się Pani poprawić. Proszę zastanowić się, jak te pozytywne i negatywne cechy wpływają na Pana interakcje z innymi.

Budowanie autentycznej pewności siebie
Kolejnym istotnym narzędziem jest pewność siebie. Proszę zbudować wiarę w siebie, sporządzając spis swoich osiągnięć w ciągu ostatniego roku. Poświęcić czas na docenienie pozytywnych rzeczy w swoim życiu i uznać swój wkład w ich osiągnięcie. Odrzucić negatywne lub samokrytyczne myśli i zastąpić je pozytywnymi. Pozytywne nastawienie w swoich działaniach i poczucie humoru. Jeżeli obawia się Pan wystąpień publicznych, proszę zapisać się do klubu mówców, np. Toastmasters, aby nauczyć się prezentować swoje pomysły.

Jeśli zachęci Pan ludzi do powiedzenia „tak” przy mniejszym wyzwaniu i udowodni, że była to właściwa droga, chętniej zgodzą się na kolejne wyzwanie.
Proszę opracować strategię, jak podtrzymać swoją pewność siebie nawet wtedy, gdy spotka się Pani z krytyką lub nie wykona zadania. Proszę sobie wyobrazić, że ma Pan czarną skrzynkę, jak urządzenie rejestrujące dane lotu w samolocie. Proszę przechowywać swoje uczucia związane z pewnością siebie w czarnej skrzynce, aby chronić je przed zmiennymi warunkami życia. Gdy popełni Pan błąd lub stanie w obliczu zagrożenia swojej pewności siebie, proszę sięgnąć do swojej czarnej skrzynki, aby wzmocnić swoje morale.

Sieć kontaktów rzeczywistych i wirtualnych
Proszę zacząć budować kontakty, jeszcze przed ukończeniem studiów. Nigdy nie wiadomo, który z kolegów będzie wspaniałym kolegą lub ważnym liderem. Poznawanie różnych ludzi ma sens. Jeżeli nie czuje się Pan pewnie w sieci, proszę robić małe kroki. W networkingu nie chodzi przede wszystkim o sprzedawanie siebie. Networking jest najbardziej efektywny, gdy okazuje się autentyczne zainteresowanie innymi ludźmi.

„Wszyscy popełniamy błędy i najważniejsze jest to, czego się z nich uczymy”.
Proszę nawiązywać kontakty z każdym, z kim się da, a nie tylko z osobami, które mogą mieć władzę lub wpływy. Twórczo wykorzystywać spostrzeżenia z nieoczekiwanych źródeł. Szukać świeżych perspektyw, nawiązując rozmowy z nieznajomymi.

Znaczna część networkingu biznesowego odbywa się na portalu społecznościowym LinkedIn. Warto zaistnieć na tym portalu, aby promować swoje walory zawodowe. Tworząc swój profil na LinkedIn, proszę przedstawić, w jaki sposób Państwa doświadczenie – nawet jeśli jest niewielkie – odnosi się do pracy, którą chcieliby Państwo wykonywać. Proszę wymienić swoje osiągnięcia edukacyjne, opisać wolontariat lub inne ciekawe projekty. Rekruterzy często uznają doświadczenie w wolontariacie za równie cenne jak praca zarobkowa.

CV i rozmowy kwalifikacyjne
W CV i liście motywacyjnym należy skupić się na unikalnych cechach, które oferuje Pan pracodawcy. Proszę powiedzieć, czym różni się Pan od innych osób o podobnych umiejętnościach i wykształceniu. Proszę opowiedzieć o swoich umiejętnościach, wiedzy i doświadczeniu oraz przedstawić swoją osobowość i charakter. Na przykład, informacje o Pana hobby dają rekruterom wgląd w Pana osobowość.

Ludzie przyznawali się do tego, że „źle zapamiętują nazwiska”. Jeśli ta osoba pracuje u mnie… mówię jej, że jest to słaba strona, którą musi się natychmiast zająć”.
Pisząc swój życiorys i list motywacyjny, proszę unikać używania w opisie siebie stereotypów, takich jak „pasjonat” czy „innowacyjny”. Proszę posłużyć się rzeczywistymi przykładami, które pokażą, jak działali Państwo z wyobraźnią. Jeżeli brakuje Panu doświadczenia, proszę przytoczyć działalność szkolną lub wolontariat. Proszę dwukrotnie przeczytać swój życiorys i list motywacyjny. Rekrutujący odrzuci Państwa życiorys, jeżeli znajdzie w nim literówkę lub źle postawiony przecinek.

„Najważniejszą rzeczą, jaką można zrobić w życiu i w pracy, jest okazywanie szacunku innym – a u podstaw tego leży umiejętność słuchania”.
Podczas rozmowy kwalifikacyjnej należy pokazać, w jaki sposób Państwa wyjątkowe cechy pasują do celów pracodawcy. Proszę zbadać firmę, jej produkty i obecność na rynku. Przygotować zwięzłe opisy i przykłady trzech unikalnych cech, jako odpowiedź na nieuniknione pytanie „opowiedz mi o sobie”. Proszę pamiętać, że ludzie dokonują szybkich osądów na podstawie pierwszego wrażenia; proszę się upewnić, że jest ono dobre. Proszę być punktualnym, pewnym siebie i uprzejmym. Proszę powitać rozmówcę z uśmiechem. Proszę zwracać się do niego po imieniu i mocno uścisnąć mu dłoń.

Tydzień pracy
Sekretem udanej kariery jest dobre współdziałanie z innymi ludźmi. W szkole, w której kładzie się nacisk na wiedzę merytoryczną, łatwo o tym zapomnieć. Gdy rozpoczynają Państwo nową pracę, nie jest priorytetem zachwycenie kierownika swoją wiedzą merytoryczną. Należy pokazać, że potrafi się Pan uczyć o swojej pracy i dobrze współpracować z kolegami. Od pierwszego dnia należy być przyjaznym i pełnym szacunku dla wszystkich. Proszę badać swoich współpracowników. Słuchać ich, obserwując ich działania i mowę ciała. Analizować, jak reagują na różne okoliczności i jak się ze sobą kontaktują.

„Jeśli chce Pan zostać skutecznym liderem, proszę to wiedzieć: Nie można organizować innych ludzi, dopóki nie nauczy się Pan organizować siebie”.
Jeżeli brakuje Panu umiejętności komunikacyjnych, proszę zacząć je doskonalić. Proszę poćwiczyć mówienie przed lustrem; proszę zauważyć, czy nie osłabia Pan swojego przekazu słownego językiem ciała. Proszę docenić siłę imion. Używanie imion ma pozytywny wpływ i świadczy o szacunku i życzliwości.

Bądź proaktywny
Po zaaklimatyzowaniu się w nowej pracy należy szukać okazji do zabłyśnięcia. Proszę znaleźć obszary działalności, które mogliby Państwo poprawić, lub opracować inicjatywy, które pomogą w realizacji celów firmy. Proszę być dociekliwym, rozmawiać z ludźmi ze wszystkich części przedsiębiorstwa i badać wszystko, co robi firma. Analizować wszystkie procesy i strategie i pytać, dlaczego firma robi to tak, a nie inaczej. Nie należy bać się proaktywnego przedstawiania swoich pomysłów szefowi i współpracownikom. Nawet jeżeli nie uda się sprzedać swojego pomysłu, prawdopodobnie zaimponuje im Pan swoją inicjatywą.

„Budowanie i utrzymywanie zdrowej sieci kontaktów jest ważne dla Państwa kariery teraz i w przyszłości”.
Nigdy nie należy rezygnować z możliwości, ponieważ obawia się Pan porażki. Może Pan sobie wyobrażać, że podejmowanie nowych inicjatyw jest ryzykowne i że porażka zepsuje Pana reputację. Odrzucanie możliwości jest bardziej ryzykowne. Unikając porażek lub trudnych okoliczności, traci Pan szansę na zbudowanie pewności siebie i umiejętności, które będą Panu potrzebne jako liderowi.

Błędy
W miarę rozwoju kariery zawodowej będą Państwo popełniać błędy. Nie należy się ich obawiać, są one ważną częścią realizacji Państwa marzeń. Proszę nie pozwolić, aby błędy doprowadziły Państwa do wyrzutów sumienia lub wstydu. Proszę być dumnym z tego, że popełnia Pan błędy, które dowodzą, że nie boi się Pan podjąć ryzyka, aby osiągnąć sukces. Kiedy radzi sobie Pan z błędem, uczy się Pan nowych rzeczy o zadaniu, które próbował Pan wykonać i zyskuje Pan nowe spojrzenie na swoją siłę charakteru.

„Jest jedna prawda: bycie autentycznym jest głównym kluczem do pozytywnego życia i kariery”.
Gdy popełni Pan błąd, proszę od razu przyznać się do niego. Należy zastanowić się, gdzie popełniono błąd i natychmiast zaproponować rozwiązania. Gdy zostanie Pan liderem, proszę pamiętać, jak cenne były dla Pana błędy. Proszę dać swoim pracownikom przestrzeń do popełniania własnych błędów.

Zmiana pracy
Nie należy rezygnować z pracy tylko dlatego, że się jej nie lubi. Chociaż współcześni pracownicy często zmieniają miejsca pracy w miarę rozwoju kariery, to jednak zbyt częste zmiany miejsc pracy wywołują u rekruterów czerwoną flagę. Jeżeli potrafi Pan zostać i pracować w trudnych warunkach, może Pan zyskać bardziej satysfakcjonujące obowiązki. Trudne okoliczności to okazja do nauki i budowania pewności siebie.

„Marzenia to nie tylko miłe myśli i fantazje. To nastawienie, nawyk, wezwanie do działania i coś, do czego należy dążyć.”
Jednak bycie zadowolonym z pracy może być oznaką, że czas odejść. Jeżeli czuje się Pan komfortowo, dobrze zarabia i lubi ludzi, z którymi Pan pracuje, może Pan tracić możliwość rozwoju i nauki. Rozwój następuje tylko poza strefą komfortu.

Stać się liderem
Cechy, które oznaczają sukces na początku kariery, mogą być przeciwieństwem cech, które będą potrzebne jako lider. Na początku kariery będzie się Pan wyróżniał, biorąc odpowiedzialność za projekty i realizując je z dbałością o każdy szczegół. Przywództwo oznacza zachęcanie innych do osiągania celów.

„Pozostanie wiernym temu, kim się jest, nie jest łatwe. Jeszcze trudniej jest dowiedzieć się, kim się jest”.
Musi Pan nauczyć się delegować zadania, aby inni mogli przejąć odpowiedzialność za projekt. Delegowanie zadań jest trudne, ponieważ musi Pani zaufać innym pracownikom, że zrealizują projekt, który należy do Pani obowiązków. Jeżeli będzie się Pan zbytnio wtrącał, podważy Pan ich zaufanie. I prawdopodobnie nie wykona Pan własnej pracy – menedżer wyższego szczebla jest odpowiedzialny za wiele projektów i nie może kierować każdym z nich. Należy monitorować postępy członków zespołu, nie wchodząc im w drogę. Po zakończeniu projektu należy ocenić, jak dobrze poradzili sobie poszczególni członkowie zespołu. Pomoże to Państwu ustalić, komu powierzyć poszczególne zadania w przyszłości.

Autentyczność
Inspirujący lider jest zawsze autentyczny. Motywując innych do realizacji wizji, samemu szczerze w nią wierząc. Wzorowanie się na zachowaniu, którego oczekuje Pan od członków swojego zespołu; nigdy nie proszę ich o robienie rzeczy, których Pan sam by nie zrobił. Proszę okazać im zaufanie, aby oni byli pewni siebie – wie Pan, kiedy należy kierować się swoim przeczuciem, a nie danymi. Proszę nie zaniedbywać ludzkiej strony swoich zespołów – wiedzą Państwo, że empatia, komunikacja i zachęta to najpotężniejsze narzędzia przywódcze.

O autorze

Alex Malley, były wykładowca uniwersytecki, jest dyrektorem generalnym CPA Australia. Jest gospodarzem programu telewizyjnego The Bottom Line w Australii i mentorem młodych ludzi poprzez stronę internetową Naked CEO.

Rate this post